Snart är det dags!

I helgen besökte jag Akademibokhandeln och upptäckte att filmomslaget till Insurgent har släppts. Kanske har det funnits ett tag, men jag har inte sett det tidigare. Det var ett bra tag sedan jag var inne i en bokaffär, men nu när det är rea passade jag på att kika in. Omslaget är verkligen imponerande och jag tycker det passar bättre än det förra.

Jag är inte så förtjust i att Tris klippte av sig allt sitt fina hår i Insurgent, men Shailene Woodley ser ändå bra ut i kort hår som Tris. Det ger henne en mer mogen och tuff look, även om jag saknar hennes gamla frisyr. För er som undrar vad rubriken handlar om, så ska jag förklara. När jag såg Insurgents nya omslag kom jag att tänka på det.

Idag är det bara 17 dagar kvar till premiären av Insurgent i Sverige. Jag kommer nog inte att gå på premiären, men jag vill se filmen så snart som möjligt. Jag har höga förväntningar, men jag känner mig ändå trygg eftersom jag tyckte att Divergent var mycket välgjord. Visserligen är det en annan regissör den här gången, men jag tror att det kommer att bli bra ändå.

Insurgent är kanske den bok jag gillar minst i serien. Det tycks alltid vara så; första boken är fantastisk, den andra lite svagare och den sista riktigt bra. Här är min recension av Insurgent och här är min recension av filmatiseringen av Divergent.

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.