Week 22 – Favorite book you own

Det är något med dessa 30 dagar-inlägg som verkligen fångar mig. Jag hade planerat att skriva dem på söndagar, men tiden räcker aldrig riktigt till. Jag vet inte vad det beror på, men det finns alltid så mycket att göra innan veckan drar igång igen. Söndagarna är ofta fulla av läxor och packande av väskor, vilket lämnar lite plats för annat. Därför har jag bestämt mig för att flytta inläggen till måndagar, och vi börjar idag.

Dagens ”fråga” är något jag faktiskt har ett bra svar på. Jag har inte så många böcker i min ägo, men jag har sett till att köpa mina favoriter. Det handlar tyvärr inte bara om en enda bok, men jag har två klara favoriter. Dessa är Divergent och Förr eller senare exploderar jag. Efter att ha funderat en stund måste jag nog säga att Divergent är svaret på dagens fråga. Den är verkligen bra och passar min smak bättre än Förr eller senare exploderar jag. Divergent är unik och välskriven. Här är min recension av den.

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.