Idag har jag haft en ovanlig dag. Skolan började inte förrän klockan 10, eftersom vi skulle på utflykt till en golfbana i närheten. Jag provade på golf för första gången, och även om det var svårt så var det också riktigt roligt. Efter golfen åkte jag hem, bytte om och begav mig till skolan. Väl där fick jag i mig lunch innan jag hade en kort svensklektion och en timmes SO. När skoldagen var över kändes det verkligen skönt. Just nu är det lugnt i skolan eftersom betygen är satta, och idag hade vi faktiskt de sista ”riktiga” lektionerna, även om de var ganska annorlunda.
Ikväll ska jag och mitt handbollslag till City Gross för att samla in pengar till lagkassan. Vi kommer att stå vid ingången, hälsa alla välkomna och visa upp våra fina matchtröjor med City Gross-logotyp. Ett enkelt sätt att tjäna lite extra pengar!
Men nu till det som inlägget egentligen handlar om:
Det har varit mycket i skolan på sistone, så sommarlovet kommer att bli en välkommen paus. Under skolveckorna blir det ofta så att man får prioritera vad som är viktigt, och att gå på bio eller se film är något som sällan hinns med, inte ens på helgerna. Det finns flera filmer jag har velat se på bio men inte fått tid till, och dessutom finns det äldre filmer som jag också vill se. Det är extra frustrerande när man inser att det här är filmer man verkligen borde ha sett. Här är i alla fall sex filmer jag har på min lista:
”Cirkeln”
Jag har länge väntat på att den här filmen skulle släppas, och när den väl gjorde det, missade jag den. Jag läste boken för länge sedan och skulle gärna vilja se filmen, särskilt eftersom den är svensk.
”Boktjuven”
Den här filmen kvalar egentligen inte riktigt in på listan, eftersom jag har sett delar av den men inte hela. En av mina regler är att aldrig se filmen innan jag läser boken, men här brast det. Jag har boken i skåpet på skolan och läser i den då och då. Jag har kommit mer än halvvägs, så jag hoppas kunna läsa klart den i sommar innan jag ser filmen.
”Insurgent”
Den här filmen är liksom ”Boktjuven” inte helt rätt för listan, eftersom jag inte har kunnat se den på grund av åldersgränsen. Jag vill verkligen se den, och så fort den går att köpa ska jag försöka göra det. Men jag misstänker att det kommer att dröja, eftersom jag sällan har tid.
”Pojken i randig pyjamas”
Jag har precis läst ut boken, så det kanske inte är så konstigt att jag inte har sett filmen. Ändå är det lite märkligt att jag inte hade läst den här viktiga och berörande boken tidigare. I alla fall, den här filmen är definitivt på min lista för sommaren.
”The Mortal Instruments: City of Bones”
Jag är fortfarande osäker på om det här är en film eller en tv-serie. Men det spelar egentligen ingen roll, för jag vill se den oavsett. Jag gillade boken, men som vanligt har tiden inte räckt till.
”The Maze Runner”
Jag har läst de två första delarna i bokserien och tycker att de båda varit riktigt bra, även om jag föredrar den första, eftersom man då får vara med och försöka lösa ”mysteriet”. Många har sagt att filmen är bra, så det känns extra viktigt att se den.
Självklart har jag också för avsikt att se ”Paper Towns” i sommar när den har premiär. Nu har jag lovat mig själv en hel del filmer att se…