Kanske har ni inte noterat det, men jag har gjort en liten uppgradering av mina recensioner. Dels för min egen skull, men också för att underlätta för er som vill läsa, men som kanske tvekar när texten blir för lång. För vem har egentligen tid att läsa en avhandling om språket i min senaste favoritbok? Så här tänkte jag när jag satte ihop det här nya konceptet. Jag känner mig nästan som en cool entreprenör när jag slänger ur mig termer som ”uppgraderat” och ”lanserat”. Haha!
Som ni nog har sett kan mina recensioner ibland vara lite snåriga och ganska långa. Jag kan nästan föreställa mig er framför skärmen och tänka: ”Men jag bryr mig inte om du tycker att kapitlen var för långa, jag vill bara veta om du gillade, hatade eller älskade boken.” Jag måste få försvara mig lite här, för att skriva bokrecensioner är inte alltid så lätt. Jag har faktiskt skrivit letar reda på och räknar mina recensioner 78 stycken (om jag inte har tappat räkningen) sedan jag började blogga. Jag är 13 år och har ingen formell utbildning i att recensera. Så nej, jag är inte en professionell bokrecensent. Jag delar bara mina tankar och känslor, och ibland kan det vara svårt att få fram poängen.
Nu har jag kommit på en lösning på det här problemet. Jag kallar den ”För att sammanfatta”-punkten. (Kreativt, eller hur?) Den består av några rader längst ner i mina bokrecensioner där jag verkligen får fram min åsikt. Här skriver jag de bästa kommentarerna som gör att jag låter mer professionell, utan att behöva basera dem på detaljer som språkets kvalitet.
Den här nya punkten är till för att knyta ihop recensionen och klargöra vad jag verkligen tycker om boken, oavsett om jag skriver att språket var bra eller att karaktärerna var mindre lyckade. Det är också perfekt för er som inte har tid, lust eller ork att ta er igenom mina ibland snåriga och överdrivet detaljerade åsikter. Dessa få meningar är jag noga med att formulera så att ni direkt kan se vad jag tycker om boken.
Så här har ni det, jag har gjort det enklare både för mig och för er!
Idag såg jag förresten en sneak-peek på ”Shadowhunters”, tv-serien baserad på The Mortal Instruments, som har premiär i början av nästa år. Det ser riktigt lovande ut, men vad är grejen med att skuggjägarna… flyger? Jag tycker att de flesta skådespelarna ser passande ut, men Jace, alltså. Jag hade föreställt mig honom som brunhårig. Här hittar ni videon.