Trevlig måndag idag, och jag är ledig på grund av studiedag. Extra lång helg är alltid välkommet. Dagens planer kretsar mest kring skolarbete, lite läsning och kanske träning senare, beroende på hur jag mår, för jag har tyvärr blivit riktigt förkyld.
Det har varit tyst på bloggen några dagar nu, och jag kan inte påstå att jag har några särskilt bra skäl, men jag hoppas kunna få till en månadsrapport idag. Vi får se hur det går.
Lördagen spenderade jag i Mall of Scandinavia, där vi shoppade lite nödvändigheter. Vi besökte en Lindt-butik och köpte choklad, mest som en present till kvällen, men jag kunde inte motstå några riktigt goda praliner också.
Så vi skulle ut och fira på kvällen. En 80-årsmiddag var planerad, och vi var bjudna tillsammans med några andra i yngre generationer, medan resten var i en ålder där pensionering och döden nästan kändes som en del av samtalet. Det var ändå ganska trevligt. Jag och familjen hamnade vid det ungdomliga bordet, vilket var bra. Maten var av hög kvalitet, och de hade till och med ordnat glutenfri tårta.
Ändå var det nog inte den mest underhållande tillställningen jag varit på. Det fanns några roliga tal, men när en gammal man började hosta och dregla blev det lite obehagligt. Vi satt inte vid samma bord, men det kändes ändå lite skumt. Plötsligt reste han sig och började läsa en dikt. Han läste och skulle förklara betydelsen, och det upprepades flera gånger. Hemskt tråkigt. Vid ett tillfälle sa han att han skulle läsa en dikt till, och när vi trodde att det var över sa han: ”Nu när det ändå inte är någon servering kan jag väl ta en till.” Vi höll på att skratta ihjäl oss. Det märkliga var att han slutade hosta när han började läsa sina dikter…
Serveringspersonalen var också en udda upplevelse. Det var obehagligt när de smög sig på en, med rökdoft och flåsande andning som hördes nära. Flera av dem lät nästan som Darth Vader. De gick tydligen ut för att röka efter varje servering. Riktigt äckligt. En kille var särskilt läskig; jag skulle gå på toaletten och han bara stirrade.
Och tårtuppskärningen? Total katastrof. Vem skär inte tårtbitar från mitten och ut? Inte den här mannen, som skar i konstiga former och gav rombformade bitar med ännu fler hörn. Men maten var god, även om atmosfären och vissa av gästerna drog ner upplevelsen.
Så det var min ersättning för melodifestivalen. Fast melodifestivalen har väl aldrig varit särskilt underhållande för mig heller. Jag tycker att mellanakten ibland kan vara riktigt bra, men musiken är sällan något att skriva hem om. Dessutom verkar det alltid som att fel bidrag går vidare.
Igår ägnade jag dagen åt att stressläsa ”Röd drottning”, som jag skulle ha lämnat tillbaka till biblioteket i lördags, men jag var långt ifrån klar. Så jag satt där och hastade genom sidorna medan mamma ropade och hejade på mig, haha! ”Hur går det?”, ”40 sidor kvar”, ”Bra, kämpa på, så vi hinner handla.”
Dessutom upptäckte jag att jag hade en del arbete kvar som varit otydligt angivet, så det var vad gårdagen gick åt till, och idag får jag försöka få klart det.