Naomi & Elys kyssförbudslista

Förlag: X publishing
Utgivningsår: 2007 (Engelska) 2010 (Svenska)
Antal sidor (Med eventuellt efterord/tack): 252 st
Åldersgrupp (Enligt mig): 13-17
Serie: Nej, men författarna har skrivit flera liknande böcker
Originalspråk: Engelska
Originaltitel: Naomi and Ely’s no kiss list
Annat: Blev film 2015

Handling:

Naomi och Ely har alltid varit de bästa vännerna och har älskat varandra sedan barndomen. De brukade fantisera om sina framtida bröllop, men nu är verkligheten mer komplicerad. Ely är homosexuell och kommer aldrig att bli mer än en vän för Naomi. Dessutom har de båda en förkärlek för killar, vilket försvårar saker och ting. För att skydda sin vänskap beslutar de sig för att skapa en lista över killar som de inte får kyssa. Det fungerar till en början, men när de båda blir intresserade av samma kille, som inte finns på listan, uppstår det problem.

Omdöme:

Nja… Jag är inte särskilt förtjust i den här boken. Det är synd, för handlingen och konceptet hade potential, men utförandet känns tyvärr inte helt lyckat. Det kunde ha blivit en underhållande och gripande historia, men det finns en del luckor och konstiga inslag som jag har svårt att förstå. Bråken mellan karaktärerna känns ofta orealistiska, och det påverkar relationerna i boken.

Språket är också en faktor som drar ner läsupplevelsen. Om jag ville klura ut betydelserna av konstiga emojis och läsa meningar utan skiljetecken skulle jag bara ha gått igenom mina vänners sms. Det känns inte som att en bok behövs för det. Dessutom blir det rörigt med alla olika berättarperspektiv. Det är så många karaktärer att hålla reda på, och ingen hinner bli riktigt grundligt utforskad.

Naomi och Ely, särskilt Naomi, är karaktärer som ibland är charmiga och intressanta. Men i nästa stund blir man frustrerad över hennes val och tankar. Ely är svårare att få grepp om; han kan vara både inbjudande och avståndstagande. Jag måste erkänna att jag inte riktigt kände för någon av dem, och de övriga karaktärerna känns ganska platta.

Sammanfattningsvis: ”Naomi & Elys kyssförbudslista” är inte direkt en besvikelse, eftersom jag inte hade några stora förväntningar. Men jag kan inte påstå att jag gillade den särskilt mycket. Perspektivbytena gör berättelsen hoppig och språket påminner mer om sms-konversationer än en välskriven bok. Karaktärerna känns ofullständiga, vilket gör det svårt att engagera sig. Handlingen känns även överdriven, trots att idén i grunden är bra. Kanske är jag bara inte rätt läsare för den här typen av berättelse.

Betyg: ★ ★ ☆ ☆ ☆

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.