Glastronen

Förlag: Modernista
Utgivningsår: 2012 (Engelska) 2016 (Svenska)
Antal sidor (Med eventuellt efterord/tack): 400 st
Åldersgrupp (Enligt mig): 12+
Serie: Glastronen, Del 1
Originalspråk: Engelska
Originaltitel: Throne of Glass
Andra delar i serien: Midnattskronan, Eldens arvtagare, Skuggornas drottning, Empire of Storms, Tower of Dawn, Untitled
Annat:

Handling:

I ett land utan magi, där kungen styr med hård hand, kallas en lönnmördare till ett slott. Hon åker dit, inte för att döda kungen, utan för att få sin frihet. Om hon besegrar tjugotre motståndare i en tävling av mördare, tjuvar och soldater, blir hon frigiven från fängelset och får tjänstgöra som kungens Mästare. Hennes namn är Celaena Sardothien. Kronprinsen kommer att utmana henne, och kaptenen för livgardet kommer att skydda henne. Men något ondskefullt lurar i glasslottet, fast besluten att döda. I takt med att hennes motståndare faller, blir Celaenas strävan efter frihet snarare en kamp för överlevnad, och ett desperat försök att utplåna ondskan innan den förgör hennes värld.

  • Handling från Bokus.se

Omdöme:

Jag blev helt fängslad och är förälskad. I Adarlan, turneringen, Celaena, Dorian, Chaol och alla andra. Till och med urtavlorna, magin och fantasyinslagen! Att jag säger att jag älskar en fantasy-bok är faktiskt stort. Sarah J. Maas kan vara stolt! Berättelsen drar igång direkt och det finns ingen tråkig stund. Handlingen är unik och intressant, med spänning kring turneringen utan att det blir för brutalt. Kärleken är härlig och fantasyinslagen är lagom doserade!

Det är en nästan helt ny värld att utforska, men det känns aldrig negativt eller överväldigande. Man dras med på ett naturligt sätt, och tempot är riktigt bra. Språket är ärligt och rakt på sak, utan fåniga liknelser. Celaena tänker plötsligt: ”Jag ville hänga honom i trädet” och sedan ”Jag skulle vilja kyssa honom”. Inget mer med det. Det är ett fräscht sätt att skriva. Berättandet har ett starkt driv och beskrivningarna är härliga. Jag kände verkligen att jag klättrade på slottsmuren och såg festerna med egna ögon! Språket bidrar också till att skapa spänning och dialogerna är fantastiska – roliga, känslosamma och trovärdiga. Det gammaldags och vackra språket, trots fantasyn, är intressant.

”We each survive in our own way”
”Second place is just a nice title for first loser”

Det är lite svårt att förlika sig med att Celaena är ”den onda”. Jag gillar henne genom hela boken, men samtidigt vill jag inte gilla en lönnmördare. Att man ändå gör det visar hur skickligt Sarah J. Maas skriver. Det är fascinerande att läsa ur en ”onds” perspektiv. Celaena är härlig med sin roliga attityd. Hon är modig, fräck och självgod, och vågar stå för sina åsikter. Hon skapar ett vapen av hårnålar och justerar dörrarna så att de gnisslar om någon kommer. Sådana detaljer får mig att beundra henne. Hon är smart och alltid sig själv.

Dorian påminner om andra prinsar, men han känns äkta. Relationerna mellan honom och Celaena förstärker det intrycket. Chaol är ganska bister, men man märker att Celaena verkligen gillar honom, och deras vänskap är både fin och oväntad. Dessutom har han sin humor! Alla relationer känns fräscha och inspirerande, med äkta vänskap och kärlek. Celaena genomgår en stor utveckling under bokens gång, vilket är givande att läsa om.

Sammanfattningsvis finns det många fantastiska karaktärer. De känns trovärdiga och är roliga att följa. Slutet var riktigt spännande, även om det var lite svårt att hänga med i alla fantasyinslag. Det blev en del komplexitet, men det var intressant och oerhört spännande. Och med en cliffhanger som gör att jag längtar efter nästa del på svenska! Jag kan inte säga att jag blev förvånad över slutet, förutom vissa fantasy-element. Men det gör inget, för det fanns mycket annat jag inte hade förväntat mig!

”Glastronen” kan vara den bästa fantasy-boken jag läst. Den är full av magi, kärlek, action och nästan för bra, men ändå känns allt trovärdigt. ”Glastronen” är unik, komplex och gammaldags, men lätt att följa. Handlingen är bred och spännande, och språket trollbinder. Det är vackert, enkelt, äkta och inspirerande. Celaena, Dorian, Chaol och de andra fängslar direkt, trots sina brister. Det visar på en skicklig författare. Celaena är en ny favorit från första sidan. Bortsett från sitt brottsregister är hon verkligen en karaktär att se upp till!

Betyg:

★ ★ ★ ★ ★

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.