Förlag: Printz publishing
Utgivningsår: 2014 (Engelska) 2015 (Svenska)
Antal sidor (Med eventuellt efterord/tack): 384 st
Åldersgrupp (Enligt mig): Vuxna, men även tonåringar
Serie: –
Originalspråk: Engelska
Originaltitel: The One Plus One
Annat: Läst som pocket
Handling
Jess Thomas har det tufft. Hennes man har lämnat henne, och hon kämpar med två jobb för att få ekonomin att gå ihop och ta hand om sina två barn. Styvsonen Nicky kommer ofta hem från sin bristfälliga skola med nya blåmärken och tillbringar dagarna instängd på sitt rum med sin dator. Dottern Tanzie, som är ett mattegeni, får en chans att studera på en fin privatskola, men Jess har inte råd med avgiften. Det enda hoppet är att Tanzie kan vinna första pris i Skottlands matematikolympiad. Problemet? Jess har varken bil eller pengar till tågbiljetter.
IT-miljonären Ed, som har sina egna problem, kliver in i deras liv av en slump. När han erbjuder sig att köra Jess och hennes barn, tillsammans med deras illaluktande hund Norman, genom England till Skottland, blir det hans första osjälviska handling på länge. Kommer de att hinna fram? Och om de gör det, kommer alla deras bekymmer att försvinna?
– Handling från Bokus.se
Omdöme
Jag trodde inte att Etthundra mil skulle kunna mäta sig med Livet efter dig. Efter en något rörig och osäker början hade jag nästan gett upp hoppet. Berättelsen drog igång med en massa information som kändes överväldigande, och jag trodde inte att jag skulle hänga med. Men plötsligt vände det, och jag blev helt förälskad i boken.
Citatet ”Resan är målet” passar verkligen in på Jojo Moyes verk. Även om man kan ana hur berättelsen slutar, är det själva vägen dit som är det intressanta, och det är här som boken verkligen glänser. Det händer så mycket oväntat, och man känner sig som en del av gruppen. Att läsa om en road-trip är också bara så härligt! Moyes har en speciell förmåga att skildra kärlek, och flera gånger under läsningen glömmer jag bort den svåra verkligheten som Jess befinner sig i. Hennes skrivande lyckas få både mig och Jess att glömma det jobbiga under bilfärden, och när verkligheten slår tillbaka, undrar jag hur jag kunde bli så uppslukad.
Moyes språk är både komplext och fängslande. Hon skriver på ett sätt som är både invecklat och professionellt, samtidigt som det känns enkelt och naturligt. Varje komponent i berättelsen är noggrant balanserad, vilket är imponerande. Hon tar sig an intressanta ämnen och presenterar dem med både finess och rakhet. Humor och sorg vävs samman utan att förlora berättelsens trovärdighet.
Vi får följa fyra helt olika karaktärer: två vuxna som är varandras motsatser och två barn med olika drömmar och mål. Det är fascinerande hur Moyes lyckas gestalta dessa roller så trovärdigt. Ingenting känns falskt; allt är genomarbetat och känns äkta.
Jag älskar Jess attityd. Hon påminner om Lou, men hennes situation är helt annorlunda. Jag uppskattar även Ed, som tillför mycket till berättelsen. Deras interaktioner är fyllda med humor, och jag njuter verkligen av deras relation. Barnen och hunden Norman bidrar också till den charmiga atmosfären.
Etthundra mil må inte nå upp till nivån av Livet efter dig, men Moyes har medvetet skapat något helt annat. Hon hanterar ämnen med både lätthet och allvar utan att det blir märkligt. Hennes språk är unikt och imponerande. Jojo Moyes har en oslagbar förmåga att förstå olika människors situationer och skapar inspirerande relationer som både förvånar och gläder.
Betyg:
★ ★ ★ ★ ☆