Kaffe med rån

Bildkälla
Av Catharina Ingelman-Sundberg
Förlag: Månpocket
Utgivningsår: 2012
Antal sidor (Med eventuellt efterord/tack): 367 st
Åldersgrupp (Enligt mig): 13+ (Egentligen för vuxna)
Serie: Pensionärsligan, Del 1
Originalspråk: Svenska
Originaltitel: Kaffe med rån
Andra delar i serien: Låna är silver, Råna är guld, Rån och inga visor

Handling

Märtha, Snillet, Krattan, Stina och Anna-Greta har det trist på servicehuset Diamanten. Maten är dålig, bemötandet likaså, och de får knappt någon motion. Ibland känns det som att livet i fängelse skulle vara mer spännande! Märtha får en idé – de ska begå ett brott och se till att de blir dömda. En liten kupp av ekonomisk art, där de kan skänka bytet till de mindre bemedlade. Om Robin Hood kan, så kan väl vi! Med rollatorerna i högsta hugg tar gänget sig till ett lyxhotell med många förmögna gäster. Men planerna går inte riktigt som de tänkt sig. För att lyckas måste de utforma det perfekta brottet. Äventyret drar igång, och snart befinner sig Pensionärsligan mitt i den undre världen där allt kan hända.
Handling från Bokus.se

Omdöme

Den här boken överträffar alla mina förväntningar. Den är både rolig och originell, och verkligen smart. Den skiljer sig från allt annat jag läst, och jag blir ständigt imponerad. Det som börjar som en liten kul idé växer snabbt till något mer komplext och spännande, och jag beundrar verkligen hur författaren har konstruerat allt.

Det som inledningsvis är ett brott blir en stor historia. Många karaktärer involveras, och trots att lösningen ligger nära lyckas allt ändå bli rörigt, vilket gör mig både frustrerad och fascinerad. Jag imponeras av hur välplanerat allt är. Författaren skulle utan tvekan kunna genomföra dessa brott och gå fri. Hon har verkligen skrivit en smart bok!

Språket är också mycket bra. Det är enkelt men unikt, och det skulle inte ha den samma effekten utan handlingen. Det är dessutom oerhört roligt! Redan i början brast jag ut i skratt, och det fortsatte genom hela läsningen. Det är så härligt att läsa något som får en att skratta. Språket balanserar humor och allvar på ett skickligt sätt.

Karaktärerna kanske inte är de jag relaterar mest till, med tanke på att de är betydligt äldre än jag. Men Pensionärsligan har charmiga personligheter som gör dem underhållande att följa. Jag uppskattar också hur naturligt allt verkar för dem – brott, kärlek, pengar… Det är inspirerande att se hur de lever sina liv som pensionärer! Trots sina kriminella tendenser är de så söta och fina.

Jag vill också lyfta fram en specifik del av boken. För er som har boken: kolla in sida 103. De sista raderna är helt klockrena! Sådana insikter är lätt att förbise, men Pensionärsligan lyckas verkligen överraska! Det är just sådana detaljer som gör boken ”smart”. Catharina Ingelman-Sundberg har verkligen investerat mycket tid och tanke i detta verk.

Kaffe med rån överraskar mig på många sätt. Det är en fantastisk och hysteriskt rolig bok. Handlingen är klurig och intrigen komplicerad, och brotten är så smarta. Jag kan bara föreställa mig det arbete författaren lagt ner! Allt är så väl genomtänkt och känns nu så självklart, trots att jag aldrig tidigare reflekterat över sådana aspekter. Jag är verkligen imponerad! Även om det kanske inte är ett mästerverk, är det en rolig, smart och unik bok, och det räcker långt.

Betyg: ★ ★ ★ ★ ☆

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.