Fejk är den tredje romanen av den amerikanska författaren E. Lockhart, som tidigare gjort sig känd med Kanske är det allt du behöver veta. Nu är hon tillbaka med Fejk, en ungdomsroman som utforskar teman som stark vänskap, kärlek, lögner, och mörka hemligheter. Frågan som ställs är vad som är verkligt och vad som är en illusion.
Jule har inte haft mycket, men när hon upptäckte kampsporten förändrades allt. Nu är hon alltid i toppform och redo att stå upp för sig själv. Imogen, å sin sida, har allt utom föräldrar, och deras gemensamma föräldralöshet knyter dem samman i en oväntad och djup vänskap. Det finns dock en obalans; den ena vill ha mer än den andra, och sakta men säkert förändras relationen till något mer komplicerat. Det är bara en tidsfråga innan sveket inträffar.
”Jule tog henne i hand. Jag sa aldrig mitt namn. Men det är Imogen.” (s. 11)
Jag blir inte förvånad när jag öppnar boken och hittar kapitel arton istället för kapitel ett. Det är trots allt E. Lockhart som skrivit, så man får vara beredd på det oväntade. Hade jag inte läst något tidigare hade jag kanske blivit förvånad, men nu är jag bara nyfiken på vad som pågår. Att börja en berättelse bakifrån är en enkel men ovanlig idé, och den fångar mig direkt.
Att historien presenteras bakifrån ger en unik vinkel på händelserna. Redan från första kapitlet är jag fast, vilket verkligen är en effektiv metod för att väcka intresse. Det finns också en spännande aspekt av att ställa sig frågan ”hur kom vi hit?”, vilket ger läsaren mer information ju längre man kommer in i berättelsen.
Tyvärr finns det en nackdel med detta grepp. Det krävs att man är fullt fokuserad från första sidan för att verkligen få ut det mesta av boken. Det är inte en bok man kan läsa halvsovandes på kvällen; man måste vara alert för att hänga med i de avgörande detaljerna. Personligen föredrar jag böcker där man kan slappna av, så detta gjorde läsupplevelsen lite utmanande för mig.
Jag brukar uppskatta böcker med unika inslag, men här blir det nästan för mycket. Lockhart har sin speciella stil och sina egna idéer, men ibland känns det som att det går överstyr. De många sveken och morden tar bort den mystik som boken initialt hade och lämnar en känsla av extremitet som känns onaturlig.
Det finns flera budskap om att ”allt är inte som det verkar”, men den extrema tonen gör att dessa budskap tappar sin tyngd. De känns inte lika relevanta när handlingen är så långt ifrån det vardagliga.
Jag har också svårt med antihjältar; det gör det svårt att veta vems sida man ska stå på. Samtidigt är det intressant hur man kan växla mellan att tycka synd om Jule och att nästan avsky henne, men ändå ha en liten gnista av hopp om att man kanske har fel. Karaktärerna fångar mig, även om det inte är på det sätt jag önskat. Utvecklingen är fascinerande, och det är en aspekt jag verkligen uppskattar med boken.
Fejk kan vara en utmärkt läsupplevelse, förutsatt att man är fokuserad och beredd på att inte läsa den i halvsovande tillstånd. Den är inte för alla, särskilt inte för dem som ogillar handlingar som väcker obehag och som inte känns särskilt realistiska. Jag gillar hur min syn på Jule förändras, även om det är jobbigt att läsa om en antihjälte. Den här boken är för den som vill bli överraskad och känna sig lurad.
Betyg: ★★★☆☆
Författare: E. Lockhart
Förlag: Lavender Lit
Utgivningsår: 2017 (original: 2017)
Antal sidor: 276
Åldersgrupp (Enligt mig): 15+
Serie: –
Originalspråk: Engelska
Originaltitel: Genuine Fraud