Att ha och inte ha är en välkänd roman av Ernest Hemingway, som huvudsakligen utspelar sig på Key West och Kuba. Berättelsen kretsar kring Harry Morgan, en före detta fiskare som tvingas ta till drastiska åtgärder för att försörja sig och sin familj. Han har nu blivit smugglare och transporterar allt från sprit till människor mellan Florida och Kuba, alltid med livsfara som en konstant följeslagare. Men hur mycket är man beredd att riskera för familjen, om det kan leda till att man förlorar dem?
”Jag måste ha en last”, sa jag till Frankie. ”Jag måste tjäna lite pengar.”
[…]
”Smuggla vad som helst?”
”Visst”, sa jag. ”Nu har jag inget val.”
”Vad som helst?”
”Visst.”
s. 37 (e-boken)
Om du, precis som jag, är van vid dagens moderna litteratur där känslor, relationer och språklig finess står i fokus, kommer du nog ha svårt att engagera dig i den här boken. Det kan vara annorlunda om du befinner dig på Key West, nära Hemingways hus och de platser som boken handlar om. Det är just detta som gör att jag inte helt lämnas besviken, trots att jag väntade mig en ”gripande kärleksberättelse” som aldrig infinner sig.
Att läsa en sådan här bok på rätt plats ger en viss spänning, men det räcker tyvärr inte hela vägen. Jag anser att den här boken är bättre än Farväl till vapnen, som jag läste tidigare i somras, mest för att miljöerna känns mer levande och intressanta när man är där. Men i grunden är själva boken ganska platt. Både miljö- och karaktärsbeskrivningarna är otillräckliga, vilket gör att berättelsen tappar i kvalitet.
Trots att boken har en viss charm och känns lite mysig i sin enkelhet, är jag besviken på handlingen. Ingenting känns äkta, och jag blir aldrig investerad i de actionfyllda händelserna, vilket gör läsupplevelsen ganska trist. Den lovade ”gripande kärleksberättelsen” som jag förväntade mig uteblir helt, och den kärlek som faktiskt finns i boken är likaså ytlig och berör mig inte.
Kanske är jag helt enkelt inte rätt målgrupp. Hade jag levt på 1930-talet som en ung kvinna i södra USA kanske jag skulle ha haft en annan uppfattning, men jag hade förväntat mig mer av en Nobelpristagare. Att ha och inte ha är inte vad jag trott att en sådan författare skulle kunna prestera. Romanen saknar den drivkraft och det engagemang som behövs för att verkligen fånga sina läsare. Det finns mycket potential, men i slutändan känns det som en bok med en platt handling, ett enkelt språk och platta karaktärer, vilket inte räcker till i dagens litterära landskap.
Av de två Hemingway-klassiker jag läst är detta ändå den bättre.
Betyg: ★ ★ ☆ ☆ ☆
Författare: Ernest Hemingway
Förlag: Bakhåll
Utgivningsår: 2013 (original: 1937)
Antal sidor: 223
Åldersgrupp (enligt mig): 15+
Serie: –
Originalspråk: Engelska
Originaltitel: To Have and Have Not