Allt jag vet om kärlek

Allt jag vet om kärlek är Katja Timgrens senaste ungdomsroman, publicerad av Gilla Böcker. Berättelsen är en kärlekshistoria mellan Axel och Petter, men den har också en mörkare underton. Boken utforskar starka känslor och strävan efter att göra livet meningsfullt samt att hitta sin sanna identitet. Den tar även upp känslan av maktlöshet när man ser någon man bryr sig om lida, och hur det kan kännas som att man inte räcker till, trots att man har funnit sin själsfrände. Det är en berättelse som är både känslosam och hjärtskärande.

”Han kan inte förvandlas tillbaka till den han var innan Petter. Till den som ville plugga till ingenjör här i stan. Som aldrig hade varit på någon demonstration, som aldrig skulle ägna en lördag åt att baka piroger till en stödspelning. Den Axel som inte visste att det finns mer att bry sig om än nästa fysikprov eller fest, finns inte mer.” s. 170


Jag insåg direkt att detta är en bok som sticker ut. Redan första gången jag hörde talas om Allt jag vet om kärlek visste jag att jag var tvungen att läsa den. När jag väl började, kände jag mig kluven. Jag ville sträckläsa den samma kväll eftersom den var så bra, men samtidigt ville jag ta det lugnt och läsa en sida om dagen för att den aldrig skulle ta slut.

”En del människor är solar, tänker han. Andra är planeter och planeterna behöver en sol att snurra runt. Axel är inte solen. Han är en ganska avlägsen planet, som Uranus. Det kan gå länge innan någon i solsystemet ens upptäcker att Uranus finns.” s. 32

Katja Timgrens språk är både magiskt och precist, och författaren lyckas sätta ord på tankar jag själv haft men inte kunnat uttrycka. Språket är starkt och fullt av känslor, utan att nödvändigtvis säga mycket. Timgren skriver äkta, mäktigt och otroligt vackert.

”Motsatsen till skräck är drömmar. […] Motsatsen till regn är törst.” s. 41

Det som också är intressant är att man från början förstår att detta inte är en kärlekshistoria med ett lyckligt slut. Därför njuter man aldrig helt av den vackra kärleken, även om den verkligen berör. Mörkret finns alltid i bakgrunden och bidrar till en speciell stämning. Redan från första sidan känner man en förtvivlan över att världen inte tillåter Petter och Axel att vara lyckliga.

”De såg på varandra och världen förintades.” s. 41

Min enda invändning är att tempot går för snabbt mot slutet. Jag hade gärna läst minst 180 sidor till om Petter och Axel, vilket hade kunnat lyfta boken till en ännu högre nivå. Något jag verkligen uppskattar är att, trots att den handlar om psykisk ohälsa i en relation, så saknas det klassiska temat av att ”fixa någon”, vilket känns fräscht.

Allt jag vet om kärlek är en riktig succé. Katja Timgren skriver med en sällsynt skönhet och äkthet, och jag ville både sträckläsa ut boken den första kvällen för att den var så bra, och samtidigt bara läsa en sida om dagen för att den aldrig skulle ta slut. Det är mörkt men vackert, känslosamt och viktigt – en berättelse som är svår att släppa. Allt jag vet om kärlek gjorde ett starkt intryck på mig och kommer att vara svår att glömma.

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

Författare: Katja Timgren
Förlag: Gilla Böcker
Utgivningsår: 2020
Antal sidor: 181
Åldersgrupp (Enligt mig): 15+
Serie:
Originalspråk: Svenska
Originaltitel: Allt jag vet om kärlek


Blev du intresserad? Du hittar boken på Adlibris, Bokus och Omnible.

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.