Diamantkungen

Diamantkungen är första boken i Peter Lindströms nya deckarserie De tre tigrarna. Sommarlovet har just börjat och Ester, Sigge och Harry har tråkigt. En gammal berättelse om en lokal diamanthandlares försvunna skatter fångar deras intresse. När de snubblar över en mystiskt krossad fönsterruta står det klart att ett mysterium är på gång, och snart är de tre vännerna djupt involverade i något som visar sig vara mer komplicerat än de först trott.


Jag läste boken i ett svep på 37 minuter. Det var omöjligt att lägga ifrån sig den när jag väl kommit igång. Sidorna flög förbi tack vare den ständiga spänningen och den klassiska men effektiva dramaturgin. Lindström lyckas med att skapa ett mysterium som är både lagom komplext och lagom enkelt, med tillräckligt många vändningar och dramatik för att hålla läsaren på tårna ända till sista sidan.

Jag kände så starka nostalgikänslor, då den påminner mycket om LasseMajas detektivbyrå och andra mysterieböcker för barn i mellanåldern. Men samtidigt är Diamantkungen något helt nytt och fräscht.

Jag uppskattar särskilt bokens längd. Med strax över hundra sidor är den perfekt för en nioåring att läsa själv, utan att kännas långdragen. Dessutom får karaktärernas relationer och utveckling mer utrymme än i många liknande böcker, vilket ger en extra dimension som jag tror att många i målgruppen kommer att uppskatta.

Diamantkungen är en utmärkt start på en serie som jag definitivt kommer att återvända till. För mig är det nostalgi, och för målgruppen erbjuder den garanterat spännande läsning, kanske till och med den första boken de läser helt på egen hand? Peter Lindström har lyckats hitta en perfekt balans mellan spänning, karaktärsutveckling och enkelhet, vilket resulterar i en bok som är omöjlig att lägga ifrån sig.

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

Författare: Peter Lindström
Förlag: Rabén & Sjögren
Utgivningsår: 2020
Antal sidor: 107
Åldersgrupp (Enligt mig): 8-12
Serie: De tre tigrarna, Del 1
Originalspråk: Svenska
Originaltitel: Diamantkungen
Andra delar i serien:


Blev du intresserad?
Du hittar boken på Adlibris, Bokus och Omnible.

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.