PAX: Bok 1-5

PAX-serien, skriven av Åsa Larsson och Ingela Korsell med illustrationer av Henrik Jonsson, omfattar totalt tio böcker. Syskonen Alrik och Viggo har nyligen flyttat in hos sina nya fosterföräldrar i Mariefred. Men staden har förändrats; tiden har börjat pulsera, vilket gör att mörka krafter kan få mer makt. Orakelkorten ger Estrid och Magnar, bibliotekets väktare, en strimma av hopp. Snart befinner sig bröderna mitt i en kamp för överlevnad, samtidigt som de också måste hantera vardagens utmaningar.

” – Regnbågskortet står för hopp. Och här! Kortet med De Två Korparna!
– Ja?
– Korparna är guden Odens medhjälpare. De är kloka och läraktiga. Jag tror att vi kommer att få deras hjälp. ”
s. 13-14

Recensioner av böckerna

Nidstången är en bok som verkligen inbjuder till sträckläsning. Det är inte en ytlig fantasy med bara action; här finns utrymme att lära känna karaktärerna och ta till sig viktiga insikter. Den välanvända biblioteksboken verkar ha fångat många läsares intresse, och jag hoppas att ännu fler upptäcker den. Detta känns som början på något stort!
(2020-06-26)

Grimmen når inte riktigt upp till nivån av den första boken. Efter en något trög inledning tar berättelsen fart, och jag uppskattar att få följa både action och de personliga dilemman som huvudkaraktärerna ställs inför. Avslutningen med en cliff-hanger gör att jag genast måste plocka upp Mylingen!
(2020-06-27)

Mylingen är utan tvekan den bästa hittills. Karaktärerna blir mer intressanta för varje bok, och jag älskar mysterieinslagen som omger detta väsen, samt den skrämmande atmosfären. Stämningen är perfekt genom hela berättelsen – riktigt imponerande!
(2020-06-28)

Bjäran lever upp till förväntningarna. Den är lika spännande och engagerande som de tidigare delarna, och karaktärerna fortsätter att utvecklas. Jag uppskattar Viggos kvickhet och syskonrelationen mellan Alrik och Viggo är underbart skildrad.
(2020-06-29)

Gasten är definitivt den mest skrämmande boken hittills. Jag känner en obehaglig rysning medan jag läser, och Iris karaktär fascinerar mig; jag vet aldrig om jag kan lita på henne eller inte, vilket ger berättelsen en extra dimension.
(2020-06-30)

Betyg: ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

Författare: Åsa Larsson & Ingela Korsell
Förlag: Bonnier Carlsen
Utgivningsår: 2014/2014/2015/2015/2015
Antal sidor: 143/189/191/191/196
Åldersgrupp (enligt mig): 9+
Serie: PAX, Del 1-5
Originalspråk: Svenska
Originaltitel: Nidstången, Grimmen, Mylingen, Bjäran, Gasten
Andra delar i serien: Näcken, Pestan, Vitormen, Maran, Draugen

Blev du intresserad?

Du kan hitta första boken på Adlibris, Bokus och Omnible.

Vanessa

About Vanessa

Vanessa är 42 år gammal och bor i Nacka med sin man och två barn. Hon älskar internet och bloggar om allt från böcker, film, kändisar och TV.