Denna recension kan innehålla spoilers från tidigare delar. PAX-serien, skriven av Åsa Larsson och Ingela Korsell, med illustrationer av Henrik Jonsson, omfattar totalt tio böcker. I del 6-10 ökar spänningen markant. Faror dyker upp när man minst anar det, men det finns också styrka i gemenskap och tillit som skyddar biblioteket från fiender. Misstänksamhet och konflikter kan dock skada magin. Alrik, Viggo, Estrid och Magnar står inför utmaningen att avgöra vem som är vän och vem som är fiende, för hela världens öde kan hänga på Svarthäxans beslut.
Näcken är både skrämmande och obehaglig, och berättelsen har verkligen fått en fängslande utveckling. Jag blev helt överraskad av den smarta vändningen i slutet!
(2020-07-02)
Pestan känns som en mellanbok. Det händer mycket och spänningen är konstant närvarande, men slutet känns något abrupt. Jag fortsätter dock att uppskatta den snabba dialogen, de intressanta karaktärerna och den allmänna stämningen.
(2020-07-03)
Vitormen är en riktig bladvändare, full av spänning och action. Jag gillar särskilt inslaget med Lycke-Marie, som ger en ny dimension till berättelsen och breddar handlingen på ett utmärkt sätt.
(2020-07-04)
Maran är omöjlig att lägga ifrån sig. Spänningen är orimlig och den håller mig hela tiden engagerad. Stämningen byggs upp och slutet gör det omöjligt att inte direkt plocka upp den sista boken!
(2020-07-04)
Draugen bjuder på en fängslande upplösning som är svår att motstå. Det är både spännande och lite vemodigt. Efter att ha tillbringat tio dagar i Mariefred bland ympar, häxor och fantastiska karaktärer är det tråkigt att lämna. Särskilt med det där känslosamma slutet. Så orättvist.
(2020-07-05)
⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️
Författare: Åsa Larsson & Ingela Korsell
Förlag: Bonnier Carlsen
Utgivningsår: 2016/2016/2017/2017/2018
Antal sidor: 198/196/193/198/250
Åldersgrupp (Enligt mig):
Serie: PAX, böcker 6-10
Originaltitel: Näcken, Pestan, Vitormen, Maran, Draugen
Andra delar i serien: Nidstången, Grimmen, Mylingen, Bjäran, Gasten
Blev du intresserad? Den sjätte boken (Näcken) finns att köpa på Adlibris, Bokus och Omnible.