”I dag är det lördag och jag ska fly från Sverige. Det låter helt skadat. Det borde inte finnas ord för det som händer nu.”
S. 9. Salar får avslag på sin asylansökan och har inget annat val än att fly igen. Han hamnar i Paris, specifikt Porte de la Chapelle, där flyktingar lever i tältläger och väntar på att kunna ansöka om asyl. I sin strävan att anpassa sig till en ny verklighet plågas han av minnen från det förflutna.
En nyhetsnotis här, ett Instagraminlägg där. Små fragment av livet för dem som är på flykt. Prinsen av Porte de la Chapelle ger en mänsklig dimension åt siffrorna, och det som tidigare kändes avlägset blir plötsligt allas ansvar. Annelie Drewsen skriver koncist, och inte ett ord känns överflödigt i denna mörka men hoppfulla skildring av verkligheten. Salars ilska lyser igenom i texten, vilket gör att budskapet verkligen når fram. De korta, kärnfulla meningarna och de mer poetiska styckena samverkar för att skapa en helhet och ger en vacker inramning åt berättelsen om ett livs skärvor.
Genom gedigen research ger Prinsen av Porte de la Chapelle tusentals människor en röst. Migration är en komplicerad och ofta kontroversiell fråga, men Drewsen lyckas navigera genom fällorna. Istället för att ge politiska pekpinnar höjer hon ribban. Hon talar till våra mänskliga värderingar och gör debatten till en fråga om etik och moral snarare än partipolitik. Jag tror att detta är en nyckel till en mer konstruktiv diskussion.
Men när Salar i slutet får återse någon bekant, övergår boken från att vara en röst för många till att bli mer skönlitterär. Det är synd, eftersom delar av budskapet då går förlorat. Jag hade gärna sett mer av vänskapen mellan Salar och Najib. Dessutom är det en gåta varför boken är klassad för 12-15 år. Jag minns att jag som tolvåring skulle ha haft svårt att bearbeta den fruktansvärda scenen i lastbilen i Tyskland. För äldre tonåringar och vuxna som söker nya perspektiv på situationen är dock boken ett måste.
Prinsen av Porte de la Chapelle väcker intresse, ilska och insikt, precis som alla böcker borde. Tack, Rabén & Sjögren, för denna läsupplevelse!
Prinsen av Porte de la Chapelle
Författare: Annelie Drewsen
Förlag: Rabén & Sjögren (2021)
Sidor: 284
Åldersgrupp: 15+
Köp: t.ex. hos Adlibris och Bokus.